Poznaj zalety i najważniejsze parametry domofonów IP

Poznaj zalety i najważniejsze parametry domofonów IP

Wysokiej klasy domofon IP to sprzęt, który otwiera przed nami nowe możliwości realizacji systemów domofonowych. W artykule omówimy zalety oraz przedstawimy najważniejsze parametry tych urządzeń. Sprawdzimy też, ile kosztuje domofon IP oraz gdzie go kupić.

Bez wątpienia wejście do bloku mieszkalnego czy na teren posesji domu jednorodzinnego powinno być odpowiednio zabezpieczone. Nowoczesne systemy domofonowe w technologii IP to rozwiązania, które doskonale realizują te zadanie. Umożliwiają nie tylko kontrolowanie dostępu do określonej strefy czy zdalne sterowanie elektrozaczepem, lecz również szereg dodatkowych możliwości. W artykule omówimy ich działanie, parametry oraz najważniejsze zalety!

Jak działa domofon IP?

Nowoczesny domofon IP to sprzęt, którego działanie jest oparte o protokół sieciowy TCP/IP. Produkty należące do tej kategorii to w istocie urządzenia sieciowe, przygotowane do pracy w lokalnej sieci LAN. Dzięki temu użytkownik zyskuje do szeregu dodatkowych funkcji, takich jak zdalne zarządzanie systemem czy przekierowanie rozmów na aplikację mobilną. Warto również wspomnieć o możliwości zakupu zestawów domofonowych z kartą sieci bezprzewodowej Wi-Fi.

Ile kosztuje domofon IP?

Interesującą informacją dla wielu czytelników będzie cena domofonu IP. Okazuje się, że sprzęt można już kupić w cenie na poziomie ok. tysiąca złotych. Oczywiście warto mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem skomplikowania systemu, dodatkowymi funkcjami czy możliwościami rozbudowy, koszt zakupu może wzrosnąć nawet do kilkunastu tysięcy zł. Najdroższe modele posiadają wsparcie technologii UKEY i protokołu SIP 2.0, a nawet funkcję rozpoznawania twarzy.

Jak wybrać domofon IP? Najważniejsze parametry

Profesjonalne domofony IP wyróżniają się szeregiem rozmaitych funkcji. Poniżej omawiamy aspekty, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas ich wyboru.

  • Interfejs Ethernet – wbudowany moduł obsługi sieci komputerowej to podstawowy wyróżnik urządzeń należących tej kategorii. Warto wybrać sprzęt oferujący przynajmniej obsługę standardu 10/100 Mbps. Droższe modele pozwolą na obsługę komunikacji 1 Gbps.
  • Tryb głośnomówiący – praktyczną i wygodną funkcją jest dodatkowy głośnik, który poprawia jakość prowadzonych rozmów w pomieszczeniach biurowych i lokalach usługowych.
  • Ekran domofonu IP – wiele dostępnych na rynku modeli jest wyposażonych w stację abonencką z wyświetlaczem. Rekomendujemy wybór urządzenia z ekranem o przekątnej od 7 do 10 cali. Do rozważenia pozostawiamy zakup droższego modelu z panelem dotykowym.
  • Wejścia oraz wyjścia – produkty posiadają także szereg rozmaitych wejść i wyjść, dzięki którym możliwe jest nie tylko sterowanie elektrozaczepami, lecz również połączenie systemu domofonowego z instalacją alarmu.
  • Kamera wideo – wbudowana kamera wideo pozwoli na efektywniejszą komunikację z osobami na zewnątrz budynku.
  • Zapis video na karcie pamięci – wartą uwagi funkcją jest możliwość zapisu obraz na karcie pamięci. Zyskujemy w ten sposób możliwość monitoringu wejścia do budynku.
  • Solidna i trwała obudowa – ostatnim aspektem, acz równie ważnym co pozostałe jest jakość wykonania obudowy. Powinna być odporna na uszkodzenia i rozwój korozji.

Interesującym rozwiązaniem jest wybór domofonu IP PoE, który może być zasilany przez sieć komputerową, bez potrzeby prowadzenia dodatkowych kabli.

Jakie są zalety systemów domofonowych IP?

Niemalże nieograniczone możliwości konfiguracji, a także bardzo wysoka jakość połączeń audio i wideo to główne zalety systemów domofonowych IP. Na uwagę zasługuje również fakt łatwego montażu oraz możliwości zakupu urządzeń wspierających technologię Power over Ethernet.

Gdzie kupić domofon IP?

Na koniec wspomnimy, gdzie kupić domofon IP. Jednym z rekomendowanych przez nas miejsc jest sklep internetowy EC System. W bogatej ofercie sklepu użytkownicy mogą znaleźć szeroki wybór systemów domofonowych oraz wideodomofonowych w dobrej cenie. Doświadczony zespół doradców zapewni z kolei fachowe wsparcie w doborze urządzenia dopasowanego do indywidualnych wymagań klienta.

Artykuł Sponsorowany